Povedz mi, že ma miluješ

Napsala: ilovemyself26, Překlad: Naďa

Originál najdete zde.

| 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-37 |

1

Stanú sa sny? Sny o ktorých si mysliš že sa stanú sa nestanú. Sny o stretnutí s niekym koho budeš hlboko milovať tak, že keď budeš od neho ďaleko bude tvoje srdce rozbité na kusy. Sny, sny tvojich rodičov, tvoje sny.

Keď sa poziem späť pamatám si ju a hneď cítim slzy v očiach. Keď sa pozriem naspäť, prajem si aby bolo všetko inak. Byť viac dospelá. Byť viac pravdivá k mojim citom. Ale nakoniec som bola iba zbabelec. Vyľakaná. Vystrašená či poviem to presné slovo.

Ashley bola súčasťou môjho života. Vlastne tou najväčšou časťou. Po vsetkých tych rokoch si stále pamätám jej tvár v ten deň. Jej slzy na tvary a tie moje na mojej. Po tých rokoch a ja stále v noci plačem o čo som prišla. A čo by som mala keby som nebola také malé dieťa. Tak veľký zbabelec.

Dnes sú to štyri roky čo sme sa rozišli. Rozchod o ktorý som si povedala. Rozchod ktorý nás pripravil o seba. Rozchod ktorý ma pripravil o ňu. Zaujíma ťa prečo a ako? Niekedy sa cítim taktiež. Niekedy sa pýtam sama seba tú istú otázku znova a znova. Prečo? Ako? Ale nie je tu nikto aby mi odpovedal. Nie je tu on a aby mi odpovedala. Samozrejme, že nie je. Prečo by mala byť potom čo som jej spravila.

Styri roky predtým. Toto leto bolo to najštastnejšie a najsmutnejšie. Leto ktoré som ju mala a ktoré som ju stratila.

Ashley ma prekvapila, keď prisla na moje narodeniny. Mali sme predtýmto pauzu a bola som rada, že sme sa porozprávali a dali sa dokopy. Prekvapila ma keď prišla do grécka. Bola som veľmi veľmi štastná. Nemyslela som na rodičov ani na kamarátov. Jediné na čo som mohla myslieť bola Ashley a jedine ona. Obsadila moje myšlienky, držala moje srdce. Nemohla som bez nej vidieť. Prvá chyba…

Tieto dni boli zázračne. Žila som rozprávku. Takú, kde si princ zobral princeznú a mali svoj štastný koniec. Jedine táto rozpravka nemala svoj štastný konec.

Ashley mi povedala, že ostane v grécku dokým nepôjdem naspäť do štátov. Takže si predstavte ako som sa cítila. Mala som svoje dievča so sebou na dva mesiace. Robila som pre nás plány. Kde ju zobrať, čo by mala vidieť. Viete, robit jej sprievodkyňu mi nerobilo problém, keď mi platila bozkami.

Prvý týždeň bol perfektný. Rodičia nevedeli o Ashleyinej návšteve. Chcela som si ju nehať pre seba. Mať ju bez premýšlania. Druhá chyba.

Moja najlepšia kamarátka nám 'pomáhala'. Bola náš kryt. Každú noc som povedala našim, že zostanem s Giorgiou a budem ležať s Ashley v tej istej posteli a milovať sa s ňou. Obdivovať jej telo, voňať jej omamnú vôňu. Do tej noci..

Hádla som sa s najlepšou kamarátkou a Ashley, že mám povedať rodičom o Ashleinej návšteve grécka. O mojej spolubývajúcej zo štátov ktorá ma prišla navštíviť, ale ja som nemohla. Nevedela som čo si mám potom vymyslieť. Možno som som vedela. Bola som vystrašená. Prečo ma moja spolubývajuca zo štátou prisla navštíviť? Bála som sa reakcie našich. Teraz myslím čistejšie a vedela som, že to preháňam.

Bola to nádherna noc s Ashley. Zobrala som ju von na večeru pretože viem ako ma rada americké jedlo a všetko. Išli sme do jej hotela. Zavolala som rodičom, že zostanem u kamaráta v dome s Giorgiou pretože majú párty a mala som pokoj na ďalšiu noc. Mohla som sa milovať s Ashley celú noc. Bola celá moja.

Túto noc som bola tak zaujatá, že som si nepozrela mobil. Tretia chyba. Môj telefón bol mrtvý. Bola som tak sústredená na Ashley, že som ho nepozrela. Jediné čo som chcela bolo ležať vedľa nej. Milovali sme sa štyri krát túto noc a potom sme sa pritúlili k sebe. Každú noc mi Ashley dala ruky okolo mňa a hneď som zaspala.

Vraciam sa späť k tejto noci každú noc. Aj keď chcem zabudnúť je to ťažké. Pamätám si všetko. Každý malý detail. Pretože po tejto noci nebolo nič také ako predtým. Ja som nebola taká istá.

Spali sme tak hlboko že sme nepočuli klopanie na Ashleyine dvere. Nepočula som ani keď sa dvere otvorili pár minút neskôr. Uvidela som mamu a otca ako sa na mňa pozerajú. Mama na mňa kričala a otec sa ju snažil držať. Snažila som sa zakryť a Ashley sa snažila porozumieť čo sa deje. Niekedy, keď zatvorím oči stále počujem ako maminé slová 'hnusíš sa mi'. Osoba, ktorú som milovala najviac na svete si myslí, že som sklamanie. Za nimi bola Giorgia, moja najlepšia kamarátka. Myseľ mi nefungovala. Bola som nahá na posteli s Ashley. Mama a otec boli v tej istej izbe ako ja. Ale ako? Čo sa stalo?

Giorgia sa na mna pozerala s omluvnými očami a ústami naznačila 'prepáč'. Je jej to lúto. Prečo? Ukazovala mi môj mobil. Mobil bol mrtvý koli batérii. Snažila som sa prehovoriť ale zakaždým, keď som otvorila ústa nič nevišlo von. Jediné čo som mohla vidieť bolo ako mama plače v otcovom náručí. Nevidela som nič iné ani nikoho. Dokonca som sa ani neotočila aby som videla Ashley ktorá sa na mňa stále pozerala.

Tá noc bola začiatkom konca. Konca Ashleyinho a mojho vzťahu. Stále sa divíte ako sa to všetko stalo? Jediné čo viem povedať je, že ma naši hladali. Samozrejme môj telefón bol vybitý a zavolali Giorgie domov. Moja najlepšia kamarátka bola tam ale ja som nebola tam, kde som mala byť. Pýtali sa Giorgi otázky a tak im povedala kde som.

Mama bola v štátoch a nevidela som ju predtým. Plakala a ja som vedela, že ja som ten dôvod, nenávidim to. Otec toho nepovedal vela. Bol ticho a snažil sa všetkému porozumieť. Snažil sa porozumieť tomu, že jeho dcéra, jeho princezná bola v tej istej posteli s iným dievčaťom. Žiadny pekný princ. Sny sa rozpadli.

Povedali mi nech ich nasledujem a tak som aj sprvila. Obliekla som sa a snažila sa odísť z izby. Ashley mi to nedovolila. 'Spencer, prosím. Nechoď znova preč. Potrebujeme sa porozprávať o tom čo sa stalo.' Nemohla som sa na ňu ani pozrieť. Nebola to jej chyba. Nespravila nič zlé. Ale teraz som sa na ňu nevedela pozrieť a to ma zranilo tak ako keď som pozerala ako mama plače. Vstala som z postele ale držala mi zápästie. 'Prosím zlato'. Jej prosenie bolo na mna moc. Nič som nepovedala a odišla som od nej znova preč. Štvrtá chyba.

Cesta domou bola v úplnom ticho. Zabíjalo ma to z vnútra. Mama ma nikdy neudrela. Nikdy to nespravila mne ani Glenovy. Otec taktiež. Očakávala som od nej horšie kôli tomu incidentu v Ashleyinom hoteli. Snažila som sa obrániť ale nepočúvala ma. Povedala mi, že som pre ňu sklamaním a už mi nikdy nedovolí ísť naspäť do štátov zo začiatku. Po všetkom začala hovorit a nebolo to všetko zrovna ružové. Mala som 19. Stále mladá a milovala som rodičov až do smrti. Nechcela som stratit mamu aj ked si myslela, že som pre ňu sklamaním. Mola som navýber medzi láskou k Ashley a láskou k rodičom. Hádaj čo som si vybrala.

Ashley mi volala, písala celé dni. Nemala som silu sa s ňou rozprávať, stretnúť sa s ňou, povedať jej moje rozhodnutie bez toho aby som sa s ňou porozprávala. Ale vedela som, že som mala. Zaslúžila si to.

Jeden večer som jej napísala a povedala nech sa stretneme na pláži. Bolo to naše miesto a vedela kde ma nájde. Bola som nesvoja z toho, že som sa s ňou mala stretnúť po toľkých dnoch. Bola som prekvapená, že tu stále bola a neodišla na najbližšie lietadlo do Californie. Doteraz si pamätám slová, ktoré sme si povedali.

Keď som ju uvidela ako išla bližšie, rozbúchalo sa mi rýchlo srdce. Bola taká nádherná ale vyzerala tak zlomeno.

'Ahoj'

'Ahoj'

'Som rada že si zavolala'

'Prepáč ale ja…'

'Si v pohode?'

'Niesom' Pamätim si ako sa mi snažila chytiť ruku ale ústupila som dozadu

'Spencer čo je?' odvrátila som do nej zrak a pozrela som sa na more. More ma vždy upokojilo.

'Všetko je zle'

'Povedz mi'

'Nemôžem sa vrátiť naspáť do štátov s tebou Ashley'

'Prečo?'

'Moja mama.. Nechce ma pustiť'

'Ok. Rozumiem'

'Rozumieš? Vážne? Vieš pochopť čo sa deje Ashley?'

'Viem čo sa stalo nie je dobré ale som tu zlato. Som tu a nejdem nikam'

'Ale tu už niesom Ash. Nemôžem tu byť' V sekunde som cítila ako mi vlhnú oči a Ashley tiež. Vie čo sa jej snažím povedať.

'Nehovor to Spence. Prosím. Bojuj za nás. Ja budem za teba. Žiadam ťa aby si spravila to isté'

'Prepáč ale nemôžem. Moja mamka..'

'Viem ako sa cítiš kôli tvojej mamke. Ok. Neneá ťa ísť naspäť do školy. Môžem prísť študovať sem. Môžme byť spolu'

'Nie nemôžme. Chce aby som bola od teba ďaleko'

'Spence..'

'Oh, Ash'

'Spence..'

'Ash, prepáč ale nemôžem. Nemôžem byť sklamaním pre mojich rodičov. Milujem ich'

'Keby ťa milovali take by ťa prijali'

'Nerozumieš'

'Nie? Nehaj ma ti pripomenúť aký vzťah mam s mojou mamou.'

'To nie je to isté'

'Bola mojou mamkou. Milovala som ju ale nemohla mi kontrolovať život. Ked nemohla prijať kto som tak nie je moja mama'

'Niesom ty. Ok?'

'Povedz mi, že ma nemiluješ a ja odídem a už ma nikdy neuvidíš'

'Ash..'

'Povedz mi. Že ma. Nemiluješ'

'Ja… Ja…'

Nevedela som čo povedať. Milovala som ju. Milovala. Nemyslela som si, že budem niekoho tak milovať ako som milovala Ashley. Ale milujem svoju mamku tiež. Tak som povedala niečo, čo budem lutovať do konca života. 'Nemilujem ťa'

Videla soma tie sly v jej očiach. Mohla som cítiť tie svoje na mojej tiež. Vedela som, že som ju tento večer stratila naždy.

'Zbohom Spencer. Dúfam, že nájdeš to čo v živote hladáš. Som štastná a smutná zároveň pretože ja som našla to čo som hladala ale hádam, že to nakonec nestálo za to.'

Priala som si aby ma zabila ostrým nožom a nie týmito slovami. Stále sa mi ozývaju v ušiach. A stále ich neviem zabudnúť tak ako neviem zabudnúť na ňu.


2

Ashley

Verím, že sa raz v celom živote zamiluješ. Áno, môžeš po ceste stretnúť veľa ľudí. Môžeš ich lúbiť ale zamiluješ sa iba raz. Keď budeš mať dostatočné štastie tak ťa bude milovať. Keď budeš mať štastie..

Bola som osoba, ktorá sa s ľudmi zabávala. Viacerím z nich som ublížila ale nakoniec som to bola ja kto mal srdce rozbité na kúsky. Bola som to ja, ktorá odišla zlomená pretože mi niekto ublížil. Bola som si taká istá, že sa to stať nemôže.

Zamilovala som sa prvý krát a prvý krát sa mi zlomilo srdce. Teraz viem aké to je, keď sa do mňa zamilujú a ja do nich nie. Samozrejme, že myslím na jednu osobu, pri ktorej mi preskočilo srdce ale zobrala mi ho, keď ma opustila. Spencer.

Jej meno stále bolí, keď ho spomeniem. To je prečo som sa zastavila po niekoľkých mesiacoch. Bola som kôli tomu veľmi zranená.

Štyri roky, počítam... štyri roky a päť dní... ale kto to počíta.. štyri roky bez nej. Zvolila si to. Ja nie. Odišla ešte jeden krát ale tento krát som na ňu nemohla čakat. Spencer sa nikdy nezmení. Vždy bude taká istá a moje srdce to neunesie. Musím to nehať tak a musím nehať tak aj ju...

Bolo to pre mňa ťažké ju nenávidieť pretože som ju veľmi milovala. Ale musela som sa z toho dostať. Musela som zabudnúť a to je to čo om spravila...

Po tom čo sa stalo pri poslednom stretnutí som sa hneď vrátila do štátov. Nemohla som to povedať a prečo by som aj mala? Spencer si vybrala a ja tiež.

Celú cestu do štátov som preplakala. Nevedela som udržať svoje slzy, zakaždým som si spomenula na jej slová a začala som plakať... Plač.. Zvláštne... Neplakávala som, predtým. Naposledy čo som plakala bolo, keď mi zomrel otec a to bolo rok predtým.

Nebojovala za nás a čo najviac bolelo, že to ani neskúsila. Ako by sme nič neboli. Prišla všetká jej vina, ten strach, ktorý mala ju dostal. Odišla a ani to nevysvetlila. Chápem, že miluje svojich rodičou ale čo ja? A čo my? Evidentne som bola ničím. Musela som to nehať tak.

Keď som sa vrátila do Californii som neprišla domou. Nechcela som počuť Kyliné otázky, potrebovala som byť sama. Sama s mojími myšlienkami. Rezervovala som si izbu v hoteli a zostala som tam týdeň bez toho aby som opustila izbu. Po niekoľkých dňoch som zavolala Kyle a povedala som jej kde som. Chcela odpoveď ale nemohla som jej odpovedať nato načo sa pýtala. Určite nie teraz...

Snažila som sa byť na Spencer nahnevaná. Snažila som ju nenávidieť ale nemohla som. Nemohla som pretože som ju stále milovala a bolo to smutné pretože evidentne moja láska nebola dostatočná a nemilovala ma. Musela som to nehať tak.

Po dvoch týždňoch v mojom hoteli a viacerých Kylinych návštev som sa rozhodla vrátiť domov. Vedela, že keď budem pripravená tak jej to poviem a tak som aj spravila. Keď budem pripravená poviem jej všetko. Kyla a Spencer boli dobré kamarátky ale nečakala som jej reakciu. Bola na ňu nahnevaná a mala by som byť aj ja. Odpoveď na otázku prečo je na Spencer nahnevaná bola 'si moja sestra a mám ťa rada'

Čas plynul a deň po dni som sa snažila zabudnúť na to dievča, ktoré rozbila moje srdce na kúsky. Nebolo to lahké, trvalo mi to mesiace. Odišla som z kolajov a konečne som skončila školu. Všetko mi ju pripomínalo a nechcela som nič iné ako zabudnúť. Teraz mám bakalársky titul z hudby. Nie je to čo potrebujem ale niečo to je. Potrebujem to dosiahnuť.

Bez vedomia sa Spencer stávala škvrnou v mojej mysli. Prestala som na ňu myslieť. Konečne som to nehala tak. Už je to rok čo sa to stalo a začala som si dávať dokopy svoj život. Začala som hrať na gitare pre zábavu. Samozrejme som peniaze nepotrebovala. Len som mala rada čo som robila. Bolo ráno ked som uvidela, že sa mi zmenil život.

V ten deň, keď som mala hodinu s Johnom. John bol 15 ročný chlapec, v ktorom som videla ďalšieho hudobného talenta. Vlastne bol jeden z mojich najlepších študentov a chcel študovať na Juliarde. Keď sa bude veľmi snažiť, som si istá, že budu radi, že ho tam majú.

Keď sa hodina skončila zvyčajne pre ňho chodí matka ale v ten deň neprišla. Keď som počula klopaniena dvere som sa stretla tvárou v tvár s mladým dievčaťom s prenikavými zelenými očami. Mala na tvári úsmev. Iba som sa na ňu pozerala. Bola to Johnová sestra. Vôbec som nevedela, že ma sestru. Volala sa Chloe.

Po tom dni som už nikdy nevidela Johnovú mamu. Chloe chodila preňho a stále sme chceli povedať niečo viac ako 'ďakujem za hodinu' nič viac 'dúfam, že bol dobrý' vedela som, že Chloe mala skoro toľko rokov čo ja. Skoro. Bola o rok mladšia. Ani nie o rok. 10 mesiacov. Študuje psychológiu na UCLA. Je to zvláštne, že som ju nevidela už skôr. S Chloe bolo ľahké sa porozprávať. Mala to čaro ťa upokojiť hoci kedy, keď si bola nablízku. Ako keby som ju už predtým poznala.

Po štyroch mesiacoch rozprávania iba vo dverách som sa jej spátaa či nehce ísť na kávu. Nepredpokladala som, že je lesba alebo niečo. Len som chcela ísť ňou von. Iba ako kamarádka.

Z jednéj kávy boli dve potom tri poom film alebo plány na jedlo v reštaurácii. Začala som ju mať radšej ako kamarádku. Mala niečo čo ma k nej priťahovalo. Dokým sme nerozoberali vzťahy. Nikdy sa ma nespýtala na moje a ja som sa nespýtala na jej. Nie do jednej noci, keď sme boli na drinku.

Túto noc sme išli von. Bolo to presne 10 mesiacov čo sme chodili von. Všetky tie mesiace sme sa nespýtali na naše vzťahy. Čo viem nebola s nikým a ona vedela, že ja tiež. Boli sme v Egu a zabávali sme sa, keď som videla dvoch ľudi ktorých som nevidela skoro dva roky. Sammy a Greg. Bozkávali sa. Konečne prijali ich city k sebe. Naše oči sa stretli a videla som ako išli presne tam kde stojíme. Objali sme sa a pobozkali. Predstavila som ich Chloe. Pamätám si Sammyné prvé slová... 'Ako sa má Spencer? Stratila som s ňou kontakt, nehovorila som s ňou roky'

Spencer, nepoužila som to meno tak dlho. Skoro som si jej meno vymazala z pamäte a počutie jej mena znova rozbúchalo moje srce rýchlejšie. Videla som Chloein pohľad. Pozerala a na mňa a snažila sa porozumieť. 'Spencer a ja sme sa rozišli. Skoro pred dvoma rokmi' Sammyna tvár sa v minute zmenila. Ona a Greg nás stále podporovali. Dokonca nás volali aj Spashley. 'Je mi to lúto, že to počujem. Lúbili ste sa mi, keď ste boli spolu.'

Bolo to premňa tažké začať hovoriť a bola som rada, že sa ma sammy už nič nespýtala. Súhlasili sme aby sme sa stretli na káve a potom nás nehali samé. Chloe sa ma nič nespýtala ale bola som si istá, že bola zvedavá. Tak som jej jednoducho povedala 'som lesba'. Uvidela som jej úsmev, ktorý ma zakaždým upokojil a odpovedala mi naspäť čo som nečakala 'dúfala som, že si'

Nerozumela som čo to znamená dokým sme neboli pred jej domom. Naklonila sa bližšie a pobozkala ma a len povedala 'Mám ťa rada Ashley, veľmi.' Nahla som sa a dala som jej pusu na pery. Nikoho som nepobozkala odvtedy čo som sa rozišla so Spencer a neplánovala som mať niekoho rak rada ako som mala rada Spencer. A Chloe mám moc rada.

A tu som... Dva roky neskôr zamilovaná s dievčaťom, ktoré naozaj milujem. Je to najviac milujúca osoba na svete. Stará sa o mňa a miluje ma zato kto som, ľúbim ju. Ale vec je tu taká, že niesom do nej zamilovaná pretože stále verím, že sa zamiluješ iba do jednej osoby za celý život. A tou osobou je pre mňa Spencer.


3

Niekedy si želám aby tu bol stroj času. S ním by si sa mohol vratiť späť a napraviť predošlé chyby. Škoda, že tu nie je žiadna taká vec a musíme žiť s našimi chybami.

Moj život sa za tie štyri roky moc nezmenil. Zostala som v Grécku a dokončila som školu. Mám odor fotografie a snažím sa žiť podľa mamkiných snov a prianí.

Po tom čo sa stalo s Ashley sa zmenila. Nie je tá mama čo bývala. Niekedy si stále myslim, že to čo videla tú noc bol iba zlý sen, pretože už nikdy nič nepovedela o Ashley. Ako keby nikdy neexistovala v jej dcérinom živote.

Velmi som milovala svojich rodičov a opustiť Ashley bolo rozhodnutie, ktoré som musela spraviť. Teraz viem, že to bola veľká chyba.

Prvý deň po tom čo sa stalo som zostala doma v izbe. Nechcela som s nikým hovoriť. Chcela som byť sama. V noci keď som plakala do vankúša som mysela na ňu. Nemala by som pretože moje rozhodnutie ju nehalo odísť. Mohla som ju tu mať so mnou a mohli sme čeliť mamke a otcovy ale ja som sa rozhodla byť v tom sama. Čeliť rodičom sama a rozísť sa s niekým koho som naozaj milovala.

Začala som chodiť zase s chalanmi. To učinilo mamku štastnú a mňa smutnú. Nechodila som s nimi viac ako mesiac. Nemohla som, pretože zakaždým sa snžili byť intímny a nemohla som. Myslela som na Ashley. V podstate môj život bol skurvený a bol velké klamstvo. Snažila som nájsť guráž a povedať mamke, že som lesba. Bola som. Teraz to viem. Mám celý čas sveta u nohách aby som sedela a premýšlala. Ashley mi pomohla zistiť kto som ale bála som sa to prijat sama a nie ešte niekto iný. Ale Ashley bola osoba ktorú som milovala veľmi moc. Osoba do ktorej som sa zamilovala. Moja najlepšia kamarátka, moja láska, moje dievča. A všetko som stratila.

Mamka chcela aby som bola normálna. Tak som aj bola v jej očiach. Chodila som s chalanmi alebo som ju v tom nehala, že chodím. Pretože po roku som začala zisťovať kto som. Chcea som to zistiť či mám rada dievčatá a nie iba Ashley. Začala som chodiť do lesbickych klubov bez flirtovania s ostatnými dievčatami. Chcela som iba ísť a pozriet sa na inú stranu.

Georgia, moja najlepšia kamarátka sa začala odomňa vzďalovať. Po tom incidentne sa chvílu so mnou bavila ale keď som jej povedala, že som naozaj lesba verím, že to je to čo ju roztrhalo na kusy. Snažila som sa byť nablízku, nehať ju pochopiť, že som stále taká istá. Stále som Spencer, jej najlepšia kamarátka. Ale nemohla pochopiť alebo nechcela. Nepresviečala som ju. Keď ma nevie prijať zato kto som tak nie je moja kamarátka Stratila som svoje dievča, ženu ktorú som milovala. A potom som stratila svoju najlepšiu kamarátku, sestru ktorú som nikdy nemala.

Za tri roky čo som bola na škole som sa našla. Nebola som viac tá istá Spencer. Rok po roku som vyrástla z dieťaťa na ženu. Vedela som čo chcem a vedela som kto som. Moj druhý rok na škol som začala chodiť s dievčaťom. Stretla som ju v posilňovni. Nečakala som, že sa to stane ale boli sme v pohode. Vlastne pomohla mi povedať mamke pravdu.

Nevyužila som Mary. Naozaj som ju mala rada. Vlastne to bola jediná osoba , ktorú som mala rada okrem Ashley. Jedného dňa som si sadla vedľa mamky a začala som sa s ňou rozprávať. Povedala som jej, že som lesba a keď ma naozaj miluje tak ma prijme. Keď chce aby som bola nešťastná celý môj život a vidieť ma umierať deň po dni, Neplánovala som ju tentokrát počúvať. Toto je môj život a jedine môj. Verím v sebe že jej nikdy nezabudnem za Ashley. Mamka nepovedala nič v ten deň. Myslím si že to už vedela.

Chodila som s Mary pár mesiacov. Nezabudla som na Ashley. Ako sa má, čo robí. Bola som s Mary a to nebolo dobre. Takže som sa s ňou rozišla. Verila som, že som prirpavená na vzťahy ale nakoniec som nebola. Nebola som tou osobou, ktorá ide von a zabáva sa, na každú noc iné dievča. Nebola som taká.

Moj posledný rok na škole. Moj profesor mi povedal o práci v National Geographic. Vždy som mala rada ten časopis a chcela som byť jedna z výnimočných fotografov. Samozrejme neodmietnem tú prácu aj keby mám ísť do Amazonky spraviť obrázky. Tá práca nebola iba odfotografovať anakondu. Vďaka bohu. Moja práca mala oddelenie cestovanie a kultúra. Môj sen sa stával skutočnosťou. A priala som si aby som mala niekoho koho by som naozaj milovala a mohla s ním zdielať svoje sny.

Keď som prišla domov som povedala mamke a ocinovy. Premýšlate čo sa stalo s pani Paulou Carlinovou, keď som jej povedala, že som lesba. No, ako som povedala nič nepovedala. Takže v podstate vie kto som a urobila som v tom jasno, že neplánujem to zmeniť pre niekoho. Naozaj sa snažila a velmi to rešpektujem.

Práca odomňa vyžadovala aby som išla do Južnej Ameriky a odfotila hoci čo čo je zaujímavé. Kultúru, pláže, ľudí. Hoci čo, čo robí tie krajiny úžastné. Išla som do čile, Peru,Argentíny, Brazílie a Venezuely. Bola som užastnutá. Mala som 23 a svet sa pre mňa otváral. Bola som tam aj s ostatnými ľudmi samozrejme tiež. Neišla by som iba sama.

Nehajte ma povedať, že tento rok môjho života bol úžastný. Cestovala som a fotila. Robila som dve moje vášne. Nestarala som sa či som zadaná alebo nie. A bolo to dobre,že som bola sama pretože kto by pri mne stál dokým by som cestovala. Bola som zamilovaná do toho čo som robila a to mi stačilo.

Čas prešiel tak rýchlo a rok byť preč od mojej rodiny sa zdal ako včera. Keď som dokončila moju cestu môj šéf mi povedal, že milujú moje obrázky. Môžem si oddýchnuť na chvílu. Bola som v Južnej Amerike. S lietadlom môžem byť zase v štátoch. Mala som čas na dovolenku a vážne som chcela navštíviť Californiu. Chýba mi to miesto. Tak som aj išla. bez toho aby som zavolala rodine a informovala ich, že som som v pohode, že som zdravá a že idem do štátov.

Ďalšia zastávka… California..


4

Žiť svoj sen je úžastné ale nemať ho s kým zdielať, to neželám nikomu. Cez môj výlet do Južnej Ameriky som si hovorila, že nikoho nepotrebujem. Ale bolo to klamstvo. Každý niekoho potrebuje. Všetko čo so sebou teraz mám su spomienky. Spomienky na mňa a ju. Robili mi spoločnosť zatiaľ čo som bola preč. Naše prvé stretnutie, náš prvý bozk, náš prvý krát. Musela som prestať takto myslieť pretože som samú seba robila smutnejšou a Ashley sa evidentne pohla vo svojom živote ďalej. Prečo by nie?

Po mojej poslednej zastávke čo bolo Peru, milovala som toto miesto, som sa rozhodla, že je čas si zobrať dovolenku. Nie že by cestovanie a fotenie nebola dovolenka ale viete čo myslím. Nebola som v Californii odkedy som odišla to leto. Zakaždým, keď rozmýšlam, že sa vrátim späť mi toto miesto pripomína veľmi veľa spomienok.

Po tom čo sa stalo s Ashley som tu stratila kontakt s kamarátmi. Neviem prečo ale nechcela som mať kontakt s ľudmi, ktorí by mi pripomínali moju chybu, keď som ju opustila. Myslím, že je príliž neskoro…

Rodičia vedeli, že chcem ísť do Californie. Mamka nič nepovedala. Aj keby povedala, nemyslím si, že by som ju tentokrát počúvala. Chcem navštíviť starých rodičov. Áno, iba mojich starých rodičov.

Rezervovala som si lístok do Californie. Zajtra poobede pristanem v LA Medzinárodnom Letisku. LAX ako všetci viete.

Viem, že tento svet je malé miesto ale vo vnútri som dúfala a želala si dve rozdielne veci. Želala som si aby som mohla niekde vidieť Ashley a dúfala som, že neuvidím. Bláznivé? Možno. Ale to je to kto som.

Keď som pristála v LA som uvidela dve povedomé tváre a moja myseľ sa vrátila o štyri roky späť. Jedine tento krát moja stára mama nedržala nápis s mojim menom. Čakali na mňa na tom istom mieste ako predtým. Teraz môžem povedať, že mi chýbali. Aj moja stará mama a jej jedlo.

"Spencer, miláčik je dobré mať ťa späť"

"Je pekné byť naspäť stará mama"

"Ahoj dieťa"

"Ahoj starý otec"

Objala som ich a keď som sa otáčala aby som si zobrala svoju batožinu, prisahám, že som uvidela brunetu. Nie brunetu. Moju brunetu. Pravda je, že už nie je moja. Som si istá, že sa moja myseľ so mnou hrá pretože ju môžem vidieť. Hovoria, že keď niečo veľmi chces tak s myseľ hrý nejaké triky. Tak som sa znova otočila a nasledovala som von deda.

Nemôžem uveriť, že som zas tu. Veľmi mi California chýbala. Niekedy mi pripomína Grécko. Má dve veci, ktorí najviac milujem. Slnko a more. Neni to domov ale cítiť to tak.

Keď sme prišli domov, zacítila som jedlo. Baba očividne varila. Jediná odlišnosť medzi mojimi osemnástimi a dvadsiatimištyrmi rokmi je tá túžba po babkinom jedle. Sťahovanie sa do iného mesta každý mesiac a nemať domáce jedlo dokáže, že vieš odceniť čo ti chýba. Neverím tomu čo práve hovorím ale chýbalo mi babkiné jedlo.

"Takže naše vnúča je fotografka pre National Geographic. Je to ako, keď sme ťa tu mali prvý krát, mala si iba osemnásť rokov. Vyzeráš dospelejšie Spencer"

"Som starý otec. Som o šesť rokov staršia"

"Nemyslel som tvoj vek. Vyzeráš tiež staršie myslou. Menila si sa celé tieto roky" a nevie ako veľmi som sa zmenila. Priala by som byť tou osobou čo som v ten čas. Všetko mohlo býť lepšie.

"Hádam"

"Stretla si nejakého chlapca na výletoch?"

"Nie starý otec. Nemala som čas na flirtovanie alebo hladanie ale keby som mala, bolo by to dievča a nie chlapec" videla som ako sa ich tváre ihneď zmenili z úsmevu na prekvapenie. Myslím, že som sa tak nemala priznať k starým rodičom. Sú to starý ľudia a nemyslím si, že to pochopia.

"Čo tým myslíš Spencer?"

"Tým myslím stará mama, že key som práve teraz vo vzťahu bola by som s dievčaťom a nie s chlapcom"

"Takže si…" ako môžem vidieť nie je jej ľahké povedať kto som tak som jej pomohla.

"Homosexuálka stará mama. Som homosexuálka. Mám rada dievčatá nie chlapcov"

"Ako? Kedy? To nie je možné. Vedia to rodičia? A ked vedia čo nato povedali? Nemôžem uveriť, že sa nám to deje. Našej rodine. Nemali sme v našej rodine homosexuálov. Ako môžem teraz stretávať mojich kamarátov? Čo im poviem ak sa ma spýtajú na moju vnučku? Ó môj bože"

Stará mama si niečo mrmlala a jediné čo som mohla robiť je sa na ňu pozerať a nič nehovoriť. Reakcia mojej starej mami mi pripomenulo mamkinú. Stále verím, že po tom všetkom mamka nerozumie prečo som jej to spravila. Vec je taká, že som nečaka, že sa to stane, zamilovať sa do dievčaťa a nespravila som jej to. Pretože kôli láske k mamke som stratila niekoho koho som naozaj milovala. Neplánovala som znova klamať. Za prvé sebe a potom ostatným.

"Možeš prestať ženská? Prestaň. Iba prestaň" Nikdy som nepočula starého otca zvýšiť hlas niekedy ako teraz. Vždy bol kludný a pokojný. Mohol počúvať starúmamu ako hovorí a hovorí bez toho aby niečo povedal.

"Ale nepočul si čo ti povedala predchvíľou? Tvoja vnučka je homosexuálka"

"Niesom hluchý. Určite nie teraz. Počul som čo povedala. Spencer toto je tvoj domov a milujeme ťa bezpodmienečne. Kohokoľvek miluješ je tvoja voľba. Jedine za nich dúfam, že ťa budú milovať a rešpektovať. To je všetko čo chcem pre moju vnučku. Či je to chlapec alebo dievča povedal by som ti to isté. A táto konverzácia teraz ukončená unconditionally

Bola som šokovaná. Nečakala som, že 65 ročný starý muž by takto rozprával. Myslela som, že je staromódny. Ale myslím, že ľudia ťa vedia prekvapiť a ja som bola veľmi prekvapená. Stará mama sa snažila niečo povedať ale starý otec ju zastavil predtým ako mohla ešte niečo povedať. Po prvý krát som uvidela starú mamu býť ticho. Keď sme dokončili náš obed starý otec sa ma spýtal nech ho nasledujem von na terasu. Nasledovala som ho bez opýtania, prečo.

"Vedia o tom tvoji rodičia zlato?"

"Áno. Vlastne to zistili už rok predtým"

"Čo tým myslíš?"

"Našli ma s niekym" Nechcela som mať túto konverzáciu o mne a Ahley s mojím starým otcom. Necítila som sa na rozprávanie s ním o mojom sexuálnom živote.

"Tvoja spolubývajúca?"

"EH?"

"To dievča s ktorou si žila na kolaji. Ako sa volá? Nepamätám si"

"Ashley"

"Áno. Zistili o tebe a o nej?"

"Ako si vedel, že to bola ona?"

"Spencer možno moc nehovorím ale mám oči, videl som tvoju tvár ako sa rozžiarila keď si o nej hovorila. Som smutný, že sme ju nestretli"

"Starý otec môžem sa ťa spýtať ako si s tým tak v pohode"

"Nehaj ma ti povedať niečo čo nevieš. Raz som mal brata. Bol starší ako ja a bol premňa vzorom. Bol to dobrý brat a dobrý syn. Raz za mnou prišiel a otvoril si jeho srdce. Oboznámil ma s tým že je homosexuál. Vtedy som nerozumel čo tým myslí. Mal dvadsať a ja som mal pätnásť. Tak som sa ho spýtal čo tým myslí. Povedal mi, že má radšej chlapcov ako dievčatá. Nachvíľu som zostál ticho a snažil sa pochopiť, že ten perfektný brat, ten perfektný syn, ten perfektný študent a atlét nebol vo všetkom perfektný. Nerozumel som prečo má rad chlapcov ale moja láska k bratovi sa nikdy nezmenila. V ten čas byť homosexuálom nebolo ľahké. Ľudia nevedeli. Chodil s chalanom zo školy. Nikdy som ho nestretol ale čo som počul od brata boli veľmi zamilovaný a bol som šťastný, že našiel niekoho kto ho robí štastným."

"Nezabudnem nikdy na tú noc. Bolo neskoro v noci keď náš telefón zazvonil. Bolo to o štvrtej ráno. Volali z nemocnice, že brat je v nemocnici. Mamka ma zobudila a povedala mi, že tam idú. Rozhodol som sa ísť s nimi. Ako sme tam prišli sme zistili, že bol dobitý k smrti. Dýchal pomocou prístrojou. Mal zlomené rebrá a otras mozgu a dokotori nám povedali, že mu rebro prepychlo plúco. Dúfali v to najlepšie. Doktor nám povedal o druhom chlalanovy čo bol spolu s bratom. Bol natom lepšie. mal iba zlomený nos a mal zasádrovanu nohu. Naši sa nepýtali ale ja som hneď vedel kto ten druhý chalan bol. Chcel som ho stretnúť."

"Išiel som ho pozrieť do jeho izby. Keď som ho uvidel tak sa namňa pozrel. Predtým ako som mu povedal kto som sa ma spýtal ako sa má brat. Vedel kto som. Povedal mi, že boli v bare, išli preč a držali sa za ruky. Niekoľko chalanov ich uvidelo a začali ich nazývať menami ktoré neboli vhodné aby som ti ich povedal. Začali ho sácať a biť ho. Brat sa pred neho postavil takže ho mohol ochrániť. Potom všetci začali biť mojho brata s baseballovými pálkami a železnžmi palicami. Keď mi to všetko hovoril tak plakal. Bol to vysoký chlap, dobre stavaný a plakal. Bol som rozzúrený. Nie kôli bratovy a jemu ale kôli tým luďom. Bolo to prvý krát čo som si prial aby niekto umrel. Chvílu som s ním zostal pretože tu preňho nikto nebol a keď som išiel von som pozrel na našich a našiel som ich ako plačú."

"Vtedy som zistil, že moj brat je mrtvý. Podlahol jeho zraneniam. Pamätám si, že som v tú noc neplakal. Snažil som sa byť silný pre mamu, ktorý sa stále pýtala prečo sa to stalo práve jej dieťaťu. Nemohla pochopiť prečo. Nikdy som jej nepovedal o Jasonovy. Jason bolo bratové meno. Túto noc som prishala na mojho brata, že nebudem ako tí ľudia čo ho zabili. Zostal som v kontakte s jeho chlapcom. Dlhý čas zostal slobodný verný môjmu bratovy ale pár rokov neskôr mi povedal, že si niekoho našiel. Nemohol som byť naňho nahnevaný. Nebolo by to k nemu správne zostať slobodný celý jeho život. Povedal som mu, že brat by bol za ňho šťastný. Brat, ktorého som stratil. Doteraz sa stretávame a planujeme veci. Je ženatý za jeho partnera a som za nich štastný. Tvoja stará mama nevie tento príbeh. Vedela, že som mal brata, ktorý zomrel. Niekedy verím, že je v pohode a nechcem mysliet, že je taká ako tí čo mi zabili brata. Takže ti hovorím tento príbeh aby si vedela že si vítana a milovaná. Kašli na starú mamu. Som rád, že to vaši vedia. Ži tvoj život ako chceš. To je moja rada pre teba. A keď niekoho nájdeš tak budem viac než šťastný, keď ho stretnem."

Ani raz som ho nezastavila, keď mi hovoril môjho výborného strýka príbeh. Občas zatváral oči ako by sa vracial do minulosti, zažiť to znova. Bola som rada, že ho mám za starého otca.

"Ďakujem"

"Za čo princezná?"

"Za to že si mi to povedal. Cením si to"

"Povedal som ti to pretože chcem aby si bola hrdá za to kto si. Byť hrdá za toho koho miluješ a byť hrdá za to čo robíš. To je všetko čo chcem pre moju vnučku. Poď sem" Otvorl jeho náručie aby som ho objala a pobozkal ma na čelo. Vážne milujem toho chlapa.

"Ale čo stará mama?"

"Nehaj ju men. Neboj sa o ňu. Psy, ktorí štekajú, nehryzú"

"Môžem niekedy stretnúť Petra?

"Samozrejme. Ako dlho zostávaš v Californii?"

"Som volná, zatial. Rozmýšlala som, že mesiac dokým mi nezavolaju z práce kam mám znova ísť"

"Dobre. Zajtra zavolam Petrovi a poviem mu o mojej milovanej vnučke"

Starý otec mal pravdu. Povedal, že vyzerám viac dospelo. Nejak zmeneno. Dúfam, že niekto iný uvidé vo mne tú zmenu. Pretože tentokrát som pripravená...


5

Ashley

Osud je zvláštna vec. Keď si myslíš, že je všetko v poriadku, niečo alebo niekto príde a všetko zmení. Netušila som, že by som mohla byť v dlhodobom vzťahu po tom všetkom čo sa stalo so Spencer ale s Chloe sa to všetko zmenilo. Sme pre seba perfektné. Každý kto o nás vedel, hovoril, že sme perfektný pár. A aj sme boli. Až do toho dňa, keď som uvidela, že moja minulosť čelí prítomnosti.

Chloe bola na konferencii o detskej psychológii v San Franciscu a čakám na ňu na letisku. Zatial čo som čakala, som uvidela pár krokov odomňa niekoho kto vyzeral presne ako Spencerin starý otec. Vedela som, že to bol on pretože som ho pozerala vždy zatial čo vyzdvihol Spencer zo Starbucksu. Vedla neho bola dáma. Predpokladala som, že to bola jeho žena. Bola blondína ako Spencer. Nerozmýšlala som nad tým moc. Možno že na niekoho čakali. Rodinu alebo kamaráta. Ale keď sa otvorili dvere, uvidela som ju. Čakali na Spencer. Bola tu.

Odtial, kde som bola ma nemohla vidieť ale ja ju áno. Mala oblečené dlhé tričko s kraťasmi a šlapkami. Jej vlasy boli dlhé. Bolo to to isté dievča ako to ktoré sem prišlo prvý krát ale vyzerala inak. Vyzerá staršie. Pozerala som sa naňu chvílu. Po štyroch rokoch som ju znova uvidela. Bolo to zvláštne. Nepriemne. A srdce mi znova rýchlo bilo. Neviem uveriť ako to vie spraviť. Prečo tak mi srdce zareaguje zakaždým, keď započujem jej meno alebo ju uvidím. Nerozumiem.

Stále som na ňu pozerala, dokým som neucítila dve jemné ruky, ktoré ma zozadu objali. Vedela som kto to bol. Chloe tu bola. Otočila som tvár aby som sa pozrela na moju priateľku. Bola preč dva týždne. Doteraz to bolo najdlhšie čo sme boli bez seba.

"Ahoj zlato. Chýbala si mi" povedala a pobozkala ma.

"Mmm. Tiež si mi chýbala. Aký bol let?"

"Nudný. Nemohla som sa dočkať, keď ta znova uvidím" znova som ju objala. Myslela som stále na Spencer. Predtým ako som odišla z letiska som sa ešte raz obzrela ale už bola preč. Bola ako ilúzia na púšti.

"Hladáme niečo?"

"Ehm nie. Myslela som si, že som niekoho videla" a aj som. Uvidela som niekoho koho som nečakala že uvidím. Uvidela som niekoho o ktorom som si myslela, že som naňho zabudla.

Chloe nevedela o Spencer veľa. Vedela, že sme boli spolu rok a, že sme sa rozišli pred štyrma rokmi. Nepýtala sa veľa a ja som jej to nevedela povedať. Viem, že to bolo odomňa zlé ale nemohla som povedať jej meno tak dlho bez plakania. Ako som mohla byť schopná povedať mojej novej priateľke o láske mojho života a o tom ako sme sa sa rozišli.

Zobrala som Chloeinú batožinu a išli sme von k autu. Zostali sme doma niekoľko hodín, rozprávali sme sa o jej konferencii a o tom ako sme si chýbali. Nemohla som naňu myslieť zaťial čo som sa dotýkala mojej priateľky. Prečo tu bola? Prečo teraz? Prečo, keď je všetko tak dobré a pohla som sa ďalej v živote?

Musela som sa porozprávať s Kylou. Musím ju vidieť a povedať jej, že Spencer je tu. Nemôžem zostať s Chloe. Poprvý krát som jej klamala. Povedal som jej, že ma Kyla potrebuje. Potrebovala som Kylu. Chloe nič nepovedala. Bola smutná pretože dúfala, že s nou budem ale nemohla som.

Keď som odišla, zavolala som Kyle. Povedala som jej nech nikam nejde pretože jej potrebujem niečo povedať. Bola vystrašená že sa niečo stalo Chloe. Vedela som aká bude jej reakcia, keď jej poviem o Spencer ale bola jediná ktorá vedela o tej situácii.

"Ash? Si doma?"

"Hej, som tu"

Videla som, že má Kyla tú tvár. Vieš. Taký čo hovorí "povedz mi kurva čo sa tu deje?"

"Spencer je tu"

"ČO?"

"Počula si ma. Spencer je tu"

"Robíš si zo mňa srandu?"

"Nie. Vôbec. Vlastne pristála v ten istý čas s Chloe"

"Spencer je tu?" sadla som si na náš gauč s hlavou medzi nohami. Mala som toľko otázok. Prečo teraz? Prečo, keď som bola s niekým pre mňa dobrým? A prečo mi pre ňu stále bije srdce?

"Ashley? Prečo nie si teraz s Chloe?"

"Nemohla som tam ostať"

"Prečo? Pretože tu je Spencer? Myslela som si, že si na ňu zabudla. Myslela som si, že sme už o nej prestali hovoriť. Rozišli ste sa. Zlomila ti srdce Ashley, teraz si tu, rozprávaš o nej zatial čo by si mala byť so svojím dievčaťom"

Mala pravdu ale bola na mňa krutá. 'Myslela som si, že si na ňu zabudla'. Myslela som si, že áno. Bola som presvedčená, že som na ňu zabudla. Ale ako vidím aj po tom všetkom som nezabudla.

"Kyla čo odomňa chceš aby som ti povedala? Vieš, že som Spencer milovala. Bola som do nej zamiloná"

"A zlomila ti srdce. Nemilovala ťa. Povedala ti to. Si teraz so skvelým dievčaťom. Chloe ťa miluje. Nemáš žiadnu drámu vo vzťau. Nie je vystrašená sa ťa dotknúť alebo ťa pobozkať. Nebojí sa kým je. A teraz si tu, rozprávaš o Spencer zatial čo tvoja priateľlka, ktorá bola preč dva týždne, je sama doma. Choď k svojej priateľke Ashley a zabudni na Spencer tak ako ona zabudla na teba"

Keď sa Kyla dozvedela o mne a Spencer a o tom čo sa stalo bola naštvaná. Neočakávala som takú reakciu. A po toľkých rokoch, keď počuje o Spencer je ako blázon. Neodpustila jej ako sa so mnou rozišla. Ako zahodila náš vzťah. Otázka znie 'odpustila som jej?' Neviem. Jednoducho neviem Ale kyla mala pravdu. Mám skvelú priateľku, ktorá na mňa čaká. Dievča, ktoré bolo pre nás pripravené a nebálo sa. Pobozkala som Kylu na dobrú noc a išla som späť za Chloe.

Zatial čo som bola pred Chloeinim domom som premýšlala nad rozhovorom čo som mala s Kylou. 'Zabudni na Spencer tak ako ona zabudla na teba' Chloe otvorila dvere bez toho aby som zaklopala

"Ashley? Je všetko v poriadku?"

"Všetko je perfektné. Nemohla som byť bez teba"

"Je Kyla v poriadku?"

"Áno. Všetko je v poriadku. Teraz, dostanem moju pusu a budem ťa nasledovať dovnútra alebo sa s tebou pomilujem rovno tu pred dverami? usmiala sa na mňa a pobozkala ma. Vzala ma za ruku a objavili sme sa v jej izbe.

Chloe bola iná ale teraz taká ista ako Spencer. Keď som ju prvý krát stretla uvidela som jej oči. Boli zelené a nie modre ako Spenceriné ale mali rovnaké teplo. Chloe mala to čaro upokojiť ma, keď som to potrebovala. Potrebovala som ju teraz. Potrebovala som prestať myslieť na niekoho kto bol moja minulosť a potrebovala som začat myslieť na moju budúcnosť, s Chloe.

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ...autor stránek
petrSF

Zpět na hlavní stranu