Bílé Vánoce

Napsala: rutabega129, Překlad: petrSF

Ashley upadly klíče a zaklela. Možná to nebyl nejlepší nápad odnést všechny věci z auta do bytu najednou. Na levém rameni se jí houpalo pouzdro na kytaru, zatímco přes pravé předloktí jí visela příruční taška. V pravé ruce držela štos papírů, který hrozil, že jí brzy upadne, a v levé svírala dnešní poštu, která byla díky svátkům mnohem objemnější než obvykle.

Ohnula se, aby zvedla spadlé klíče, a vítězoslavně se usmála, když jí nic nespadlo. Když otevřela dveře, málem pod tíhou všech těch věcí upadla. Usoudila, že ty papíry nejsou zase tak důležité a upustila je na podlahu. Kytaru ovšem odložila opatrně.

"Spencer, jsem doma," oznámila a začala odkládat zbylé věci.

Ze starého pokoje Kyly, ze kterého udělaly pracovnu, se ozvalo zavrčení nebo zamumlání. Ashley se nad odpovědí své přítelkyně usmála. To zavrčení znamenalo, že Spencer je příliš ponořená do toho, co právě dělá, než aby Ashley pořádně přivítala. Ashley vzala došlou poštu a vyrazila za Spencer.

Spencer s vystresovaným výrazem psala na svém počítači a klikala myší.

"Ahoj, miláčku," pronesla Ashley jemně a políbila ji ze strany na krk. Spencer se k ní nepřítomně nahnula. "Na čem pracuješ?" zeptala se Ashley s pohledem na monitor.

"Na skupinovým projektu," odvětila Spencer a popuzeně vzdychla. "Ačkoli skupinovej projekt obvykle znamená, že na něm dělá skupina, a ne, že všechno musím odřít sama," řekla hořce. "Nesnáším rozkreslování scénářů."

Ashley soucitně promáčkla Spenceřina ztuhlá ramena. "To mě mrzí, ale koukni, přišla ti kupa vánočních přání." Podala jí pět různě barevných obálek. Na některých byly známky se sněhuláky a vánočními stromky a na jiných známky s Ježíškem, Marií a Josefem. Ashley tušila, že jsou to přání od Spenceřiny rodiny v Ohiu.

Spencer na ně pouze pohlédla a odložila je stranou na stůl. "Děkuju."

Ashley pozvedla obočí a věnovala Spencer zmatený pohled. "Ty je neotevřeš a nekoukneš se, jestli ti někdo z rodiny neposlal peníze?"

Spencer zavrtěla hlavou a vrátila se k práci. "Později," řekla bez zájmu. "Musím to dokončit, zítra to odevzdávám."

"Kdy ti končí poslední přednáška?"

"V poledne, pak mi oficiálně začnou prázdniny."

Ashley se zamračila. Spencer měla většinou radost, když měla volno ze školy, a zvlášť když byly za rohem Vánoce. Spencer milovala Vánoce.

"Není ti nic?" dala Ashley hlasitý průchod svým obavám.

Spencer ke své přítelkyni vzhlédla a věnovala jí drobný úsměv, který ovšem nedostoupil k jejím očím. "Nic mi není. Jsem jenom hrozně unavená."

Ashley to nepřesvědčilo, ale nechala to pro teď být. Políbila Spencer na vršek hlavy a dál jí masírovala krk a ramena.

Nějakou dobu nic neříkaly, Spencer pracovala na projektu a Ashley jí masírovala ramena.

"Tak už máš nakoupené všechny dárky, ty vánoční kazisvěte?"

Pokud něco, Spenceřina ramena ještě více ztuhla. "Ehm, jo, skoro."

Ashley se znovu zamračila. "Chceš jít zítra po přednášce nakupovat?"

Spencer náhle vstala ze židle a věnovala Ashley nucený úsměv. "Ehm, ani je. Můžu jít později sama." Po tom uložila projekt a odešla z pokoje. Ashley tam zůstala stát, zmatená víc než kdy předtím.

* * *

Nejdříve to Ashley přičítala tomu, že je Spencer vystresovaná z toho školního projektu, který musela před prázdninami odevzdat. Ale teď už měla dva dny prázdniny a její nálada se ještě zhoršila. Spencer z nich dvou byla ta, kdo měl obvykle o svátcích veselou náladu, zvlášť o Vánocích. Vždycky ráda zdobila byt, ale letos Ashley přišlo, že se Spencer proměnila téměř v Grinche.

Ashley se snažila nic neříkat, když spolu jely v autě, a Spencer se mračila na vánoční výzdobu před domy jiných lidí. Ashley neměla tušení, co se Spencer je, a pokaždé, když se na to zeptala, jí Spencer odvětila, že o nic nejde.

Určitě ale o něco šlo. Do Vánoc zbývaly dva dny a Spencer neměla ani špětku vánoční nálady. Ashley v bytě dokonce přidala výzdobu navíc, aby byl ještě trochu veselejší, ale její přítelkyně si toho ani nevšimla.

"Ahoj," řekla Ashley jemně, zatímco nakoukla do jejich ložnice. Spencer si četla vánoční přání, které jí před pár dny přišly, ale otevřela je až teď.

"Ahoj," hlesla Spencer smutně.

Ashley si skousla ret a došla k posteli. Posadila se vedle Spencer a něžně dala kolem své smutné přítelkyně ruku. "Spencer, co se děje?"

Spencer si povzdechla a podala Ashley přání, které si četla. "To je od mé sestřenice Chloe."

Ashley si přání vzala a přečetla si ho. Nevěděla, co má hledat. Bylo to typické vánoční přání. Chloe přála Spencer veselé Vánoce a informovala ji o novinkách ve svém životě. Unikalo jí něco?

"Zdá se, že je všechno v pořádku," pronesla Ashley, protože netušila, co jiného má říct.

Spencer si povzdechla a vzala si přání zpátky. "V Columbusu je patnáct centimetrů sněhu. Všechno je bílý."

Ashley byla opět zmatená a pohlédla na Spencer. "Aha," hlesla.

Spencer si jen povzdechla a přitiskla se k Ashley. "Chybí mi domov," řekla tiše.

Ashley nevěděla, jak má na to přiznání reagovat. "Tobě chybí Ohio?" O Spenceřině životě v Ohiu se nikdy moc nebavily. Ne, že by se na něj Ashley neptala, ale Spencer o něm nikdy nechtěla mluvit. Ashley se nad tím nikdy nezamyslela. Vždycky měla za to, že se Spencer v Ohiu dusila.

"Občas," odvětila Spencer nakonec. "Ale posledních pár týdnů jsem o něm přemýšlela." Posadila se a otočila se čelem k Ashley. "Už jsem tu několik let a mám to tu ráda. Nikdy tu není nuda a jsi tu ty." Ashley se usmála. "Ale stýská se mi po svátcích doma." Spencer vstala a pohlédla z okna. Zrovna zapadalo slunce a všechno pořád vypadala jako v létě.

"Venku je patnáct stupňů," prohlásila Spencer.

"Jo, mrzne."

"V Ohiu znamená patnáct stupňů léto."

Ashley si skousla ret. Spencer se stýskalo po domově, přestože byla doma.

"Já vím, že je to hloupý," pokračovala Spencer a vrátila se do postele. "Ale chtěla bych, aby Vánoce byly jako opravdový Vánoce. Jako když jsem žila v Ohiu. Všude byl sníh, musela jsem nosit rukavice a šálu. Glen, Clay a já jsme se koulovali a pak jsme šli sáňkovat na takovej velkej kopec." Měla vzdálený výraz, jak ji zaplavila vlna nostalgie.

Ashley si povzdechla. Nevěděla, co má dělat. Spencer byla smutná a ona nevěděla, jak jí zvednout náladu. Tohle nesnášela nejvíc na světě. Vidět svou překrásnou, milující přítelkyně smutnou.

"Mrzí mě, že nezažiješ bílý Vánoce, Spencer," omlouvala se Ashley, jako by to byla její vina. "Kdybych dokázala poručit počasí, zařídila bych, aby v tady v LA sněžilo."

Spencer se zasmála, vylezla si na Ashley a uvelebila se jí mezi nohama. "Já vím. A omlouvám se, že jsem v poslední době byla jako Grinch."

"Kdovíci sem, Kdovíci tam," řekla Ashley proti Spenceřině krku a vysloužila se od ní zahihňání. "To je dobrý, já bývám mrzutá jako Grinch celej rok."

Spencer se jen zasmála a políbila ji.

* * *

"Rolničky, rolničky. Co to zvoní v nich? Maminčiny písničky, vánoce a sníh. Zvonky dětských let rozezvoňte svět těm, co už jsou dospělí, ať je znova pět," zpívala Ashley jemně Spencer do ucha ráno po Štědrém večeru.

Spencer se pohnula a usmála se, když spatřila, že se nad ní sklání její přítelkyně se Santovskou čepicí. "Veselé Vánoce, Spencer," řekla Ashley a políbila ji na nos.

"Veselé Vánoce, Santo." Spencer se posadila a dala své přítelkyni řádnou pusu.

"Hele, já vím, že si máme otvírat dárky až u vašich doma, ale mám pro tebe jednu drobnost, kterou jsem dost dobře nemohla zabalit."

Spencer zvědavě naklonila hlavu. "Vážně? A co?"

Ashley vytáhla červený šátek a podala jí ho.

"Šátek?" pronesla Spencer s mírně pokleslým výrazem. "Vážně?"

Ashley obrátila oči v sloup. "Ne, chytrolíne, ten patří přes oči." Než mohla Spencer protestovat, rychle jí ho uvázala přes oči.

"Ash, jdi ty, je to nutný?" Chtěla si ho sundat, ale Ashley ji zarazila.

"Nesundavej ho, zkazíš překvapení."

"Fajn, tak jo," poddala se Spencer a pak ucítila, že ji Ashley zvedá z postele.

"Tady, nazuj si boty."

Spencer ucítila, že jí Ashley dala k nohám tenisky a pak jí do nich pomohla vklouznout. "Na co potřebuju boty?"

"Uvidíš."

Spencer došlo, že ji Ashley vede ven, ale netušila proč. "Proč jdeme ven?"

"Trpělivost, drahá Spencer," pokárala ji v žertu Ashley. Nakonec se zastavily a Spencer ucítila, že se její přítelkyně postavila za ní. Pak jí zmizel šátek z očí a Spenceřino srdce vynechalo úder nebo dva. Byla venku, dívala se na sníh a stála v něm. A kolem ní pořád padaly vločky.

"Veselé Vánoce," zašeptala Ashley a objala ji rukama kolem pasu.

Spencer otevřela a zavřela ústa, ale nic z nich nevyšlo. "Jak jsi to udělala?" dokázala ze sebe nakonec dostat.

"Není opravdickej," odvětila Ashley smutně. "Ale víc jsem zařídit nedokázala."

Spencer stále s široce otevřenýma očima hleděla na padající vločky. "Ale jak?"

Ashley se usmála a políbila ji za strany na krk. "Zajela jsem do filmových studií WB a tak trochu jsem podplatila vedoucího chlápka přes rekvizity, aby mi půjčil stroj na sníh. Myslím, že je to ten samej, co použili v tý epizodě Buffy, jak sněžilo."

Spencer na ni pohlédla. "Podplatila?"

"Benjamin Franklin na stovce je jako kouzelnej dědeček," začervenala se Ashley. Pak si skousla ret. "Já vím, že to není přesně to, co sis přála-"

Spencer ji přerušila polibkem. "Je to dokonalý, Ashley. Je to ten nejlepší vánoční dárek."

Ashley se usmála a smetla Spencer z vlasů několik umělých sněhových vloček. "Udělala bych cokoli, abys byla šťastná. I se pokusila poručit počasí."

Spencer se zasmála. "Čím jsem si to zasloužila?"

"To je zvláštní," řekla Ashley a ještě více Spencer sevřela. "Na to se ptám sama sebe každej den, když se vedle tebe probudím."

Spencer ji znovu políbila. "Je to, jako bychom byly ve sněhovém těžítku," řekla, když se odtáhly a rozhlédla se. Sněžilo jen v desetimetrovém kruhu kolem nich.

"To je zajímavá poznámka," zazubila se Ashley a sáhla do kapsy. "Protože mám pro tebe taky tohle." Podala Spencer sněhové těžítko.

"Panebože," hlesla Spencer překvapeně, když se na něj podívala pozorněji. "To jsme my!"

Ashley přikývla a zatřásla těžítkem, aby v něm začalo sněžit. "Nechala jsem ho vyrobit." V těžítku bylo panorama LA a uprostřed něj dva malí lidé. Blonďatá dívka s malou kamerou a hnědovlasá dívka s kytarou. A bylo tam napsáno: "Spenceřiny a Ashleyiny bílé Vánoce."

"Veselé Vánoce, miláčku," znovu řekla Ashley.

Spencer zvedla zrak od těžítka a usmála se. "Veselé Vánoce, Ashley."

KONECautor stránek
petrSF

Zpět na hlavní stranu